Om Hansi gelter

Persona

Namn:                Hans Peter Gelter, kallas för Hansi
Född:                  1959-11-11, Surahammar, Västmanland
Medborgarskap: Svenskt (Österrikiska föräldrar)
Civilstånd:           Gift
Språk:                 Flytande Svenska, Engelska, Tyska
Adress:               Lövgrundsvägen 93, 94141 Piteå
Telefon:               Privat 076-1359111, företag 070-6722109
e-post:                 hansigelter (at) hotmail.com
Hemsida:            Företag: www.guide-natura.com

Mina intressen och hobbies
Mitt företag Guide Natura, ett ekoturismförwetag Nature Best of Sweden cerifierad av Ekoturismföreningen där hag driver ett av Svenska Kanorförbundet cetifierad kanotcentral, Tur- och Taxibåt verksamhet (skeppare klass VIII), samt guidade upplevelser i skärgården och skogen längs Solanderleden.
Friluftsliv: Sedan barnsben bedrivit friluftsliv med paddling (kanot, kajak) fjäll- och bergsvandring,MTB cykling,långfärdsskridsko alpin- och telemarkskidåkning och är utbildad ledare/nstruktör inom dessa inom Friluftsfrämjandet 
Alpinism: Klättrat och lett alpinexpeditioner i Kebenekaisemasivet, Alperna, Alai-bergen i Kirgistan och Annapurna Himal i Nepal, grottkrypning i Sverige och Alperna
Fältbiologi:Medlem i fältbiologerna som barn (från 12 år) och Naturskydsföreningen, Ornitologiska föreningen, botaniska föreningar m.m. som vuxen. Verksam som naturguide.  
Miljövård och miljöundervisning: Medlem i Sv. Naturskydsföreningen, WWF och Greenpeace, undervisar, informerar och diskuterar om miljö och klimatförändringar.  
Naturfoto: Naturfotograf seda 14 års ålder (första spegelreflexkamera med teleobjektiv), specialintresse svamp, fåglar och Norrskensfotografering.
Resor: Deltagit i expeditioner i Arktis (Grönland, Nordostpassagen (Tundra Ecololgy 94), Island, Spetsbergen, Yukon/Alaska, Northern Terrirory, Nunavout, Nunavit, Kolahalvön och Vita Havet) och Antarkis (3 ånger), Trekking och klättring i Nepal (10 gånger som reseledare och expeditionsledare), trekking och paddlig i Patagonien, safari-expeditioner i Tanzania (som reseledare), Naturexpeditioner genom Australien och Nya Zealand, Expeditionsresa genom USA kust till kust, skidresor till Alperna, USA  och Kanada, dykning i Australien, Nya Zealand, Canada, Antigua Västindien, och Medelhavet, Motprcykel expedition till Nordkap-Nordkalottem och genom Europa, Samt otaliga konferensresor till Norden, Europa, USA, Kanada, Australien, Nya Zealand, samt som vandringsguide i Österrike, Samos Grekland, Cypern och Madeira.

Tidigare anställningar

2000-          Ägare/VD Eko-turismföretag Guide Natura
2012-2016  Biträdande Professor Upplevelseproduktion, Utbildnings- & Ämnesansvarig Upplevelseproduktion, Inst. För Konst,
                   Kommunikation och Lärande, Luleå tekniska universitet
2009-2012  Universitetslektor Upplevelseproduktion, Programkoordinator & Ämnesansvarig Upplevelseproduktion, Inst. För
                   Konst, Kommunikation och Lärande, Luleå tekniska universitet,
2004-2018  Viltvårdsförvaltningen, Länsstyrelsen i Norrbotten
2002-2009  Universitetslektor Biologi, Programkoordinator upplevelseproduktion, Inst. för musik och medier, Luleå tekniska
                   universitet
1996-2004  Universitetslektor biologi, Inst. för lärarutbildning, Luleå tekniska universitet
1995-2003  Strövtågsguide (reseledare- och naturguide) freelance åt TEMA-resor ((Safari Tanzania, Trekking, Nepal, vandring i
                    Alperna, Samos, Cypern, Madeira).
1994-1995  Universitetslektor genetik, Inst. för genetik, Uppsala Universitet
1991-1993  NSERC Postdoctorial Fellow, Department of Biology, Queens University, Kingston, Ontario, Canada
1989-1994  Forskarassistent, Inst. för genetik, Uppsala Universitet
1988-1989  Doktorandtjänst, Inst. för genetik, Uppsala Universitet
1984-1988  Assistent, Biologiska Övningslaboratoriet, Uppsala universitet
1983-1984  Amanuens, Inst. gör Genetik och Växtförädling, SLU & Uppsala Universitet
1982-1983  Guide och Kontorsbiträde, Huvudkontoret vid Surahammars Bruk AB, Surahammar.
1980           Industri montage, Hallstahammars Montage AB, Hallstahammar.
1978-1979  Fastighetsskötare, Surahammars Kommun.
1978-1981  Sjukvårdsbiträde och sjukhusvaktmästare, Västerås Centrallassarett
1975-1977  Byggnadspraktikant, DIÖS Byggservice AB. Hallstahammar.
1974-1976  Vaktmästarbiträde, Skogslundsskolan, Surahammar.
Praktik
1977           Grimsö Forskningsstation, Riddarhyttan, viltvård, Praktik år 3 Na, Parkskolan
1976           Ringmärkare,  Kvismare Fågelstation
1975           Skogsvårdare, Skogsvårdsstyrelsen Västmanland, skogliga yrken, åk 9 Skogslundskolan.

Utbildningar

Formella utbildningar:
2012            Docent, Upplevelseproduktion, Inst. för Konst, Kommunikation och Lärande, Luleå tekniska universitet
1999            Postdoc 1 år Lärande, Inst. för Utbildningsvetenskap, Luleå tekniska universitet
1993            Postdoc utbildning, 2 år, NSERC Postdoctorial Fellow, Dept. of Biology, Queens Univ. Kingston, Canada
1989            Filosofie Doktorsexamen i Genetik. Inst. för Genetik, Uppsala Universitet.
1984            Påbyggnad Universitetskurser i Biologi (Magister), 40p, Uppsala Universitet och Stockholm Universitet.
1983            Högskoleexamen från Biologlinjen, 120p, Uppsala Universitet.
1979            Utbildad till undersjuksköterska vid Gävle Sjukhus (militärutbildning).
1979            Värnpliktsutbildning till Sjukvårdsgruppbefäl, 10 månader. I14, Gävle
1978            Treårig Naturvetenskaplig linje på Gymnasieskola, Parkskolan, Hallstahammar.
1975            Nioårig Grundskola, Skogslundsskolan, Surahammar.

Kurser inom Högskoleexamen – Biologlinjen:
Kommentarer: Betyg givna som U underkänt, G godkänt, V väl godkänt, * endast underkänt/godkänt givet.
Grundkurser (första och andra året):
1980              A-kurs 20p Kemi (G) Uppsala Universitet
1980              AB-kurs 15p Cell Biologi (V) Uppsala Universitet
1981              AB-kurs 29p Organism Biologi (V) Uppsala Universitet
1981              AB-kurs 13p Ekologi (V) Uppsala Universitet
1981              B-kurs 4p Kommunikations och Informationsteori (G*) Uppsala Universitet
Fördjupningskurser (tredje året):
1981              C-kurs 10p Zoologi: Morfologi and Systematik (V) Uppsala Universitet
1981              C-kurs 10p Genetik (G) Stockholms Universitet
1982              C-kurs 10p Etologi (V) Stockholms Universitet
1982              C-kurs 10p Ekologi (V) Uppsala Universitet
Metodikkurser (fjärde året):
1983 D-kurs 10p  Zooekologisk Metodik (G) Uppsala Universitet
1984 E-kurs 10p Zooekologisk Metodikprojekt (V) Uppsala Universitet
1984 D-kurs 10p Genetisk Metodik (V) Uppsala Universitet
1984 E-kurs 10p Genetisk Metodikprojekt (V) Uppsala Universitet
Summa 161p

Doktorandkurser:
Kommentarer:U.U. = Uppsala Universitet, SLU = Sveriges Lantbruksuniversitet
1989              Evolutionary Biology, 4p, Inst för Genetik, U.U.
1988              Maintenance of  Viable Populations in Fragmented Biotopes, 1p, Inst. för Viltekologi, SLU.
1988              Minimum Viable Populations for Conservation, 2p,Viltekologi, SLU.
1988              Multivariate Data Analysis with SIMCA, 2p, Inst. för Kemi, SLU.
1987              DNA, Chromatin and Chromosomes, 4p, Inst för Genetik, U.U.
1987              Genetics and Conservation, 5p, Inst för Genetik, U.U.
1986              Evolutionary Ecology, 4p, Inst för Växtekologi, U.U.
1985              Cytogenetics and Chromosome Research in Vertebrates, 5p, Inst för Genetik, U.U.
1984              Biochemical and Molecular Genetics, 4p, Inst för Husdjursgenetik, SLU.
1984              Population Genetics, 5p, Inst för Genetik, U.U.
1984              Statistics and Computer Science, 5p, Inst för Genetik, U.U.
1983              Evolutionary Theory - New Approaches, 3p, Inst för Zoologi, U.U.
1982              Faunavård, 1p, Inst för Viltekologi, SLU.

Övriga Universitetskurser:
2010             Högskolepedagogik, 7,5 hp Luleå tekniska universitet
2008             Entreprenörskap och Entrepreiönellt lärande, 7,5 hp Luleå tekniska universitet
2002             Docentkurs, Luleå tekniska universitet
1998             Multimedia för lärare, 5p. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, Lluleå tekniska universitet
1998             Storyline, En introduktion, Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, Luleå tekniska universitet
1997             Problembaserat lärande 5p. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, Luleå tekniska universitet
1997             Fjärran men nära, Distanskurs om IT 5p. Luleå tekniska universitet
1996             Utomhuspedagogik 5p. Linköpings Universitet och Friluftsfrämjandet.
1996             Netscap-introduktionskurs. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, Luleå Högskola.
1996             HTML-introduktionskurs. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, Luleå Högskola.
1994             Installation av hård- och mjukvara för nätverkskommunikation, Uppsala Data Centreal, Uppsala Universitet.
1984-1994    Kurser och seminarier för Datoransvariga vid Uppsala Universitet, Uppsala Data Central, Uppsala Universitet.
1988             Datasimulering för Biologer, Personalutbildningsenheten, UHÄ.
1988              Att våga uppträda, Personalutvecklingsenheten, Uppsala Universitet.
1984             SAS-Statistical Analysis System, Uppsala Data Central, Uppsala Universitet.
1984             SAS-GUTS Introduktion, Uppsala Datacentral, Uppsala Universitet.
1984             GUTS-Introduktion, Uppsala Data Central, Uppsala Universitet
1984             Datoranslutning till LANTDOC och andra databaser, Uppsala Data Central, Uppsala Universitet.
1984             Datorbehandling inom forskning, Uppsala Data Central, Uppsala Universitet.
1983             Introduktion för nyanställda lärare "Lärarträning" Personalutvecklingsenheten, Uppsala Universitet.

Övrig kurser och utbildningar
2019           Wilderness First Respond, NOLS, Saltoloukta
2012           Certifierad för höghastighetsnavigering till sjöss, SSRS Göteborg
2009            Examinerad yrkes-skeppare Klass VIII
2009            Certifierad Naturens Bästa turistprodukter inom eget företag Guide Natura
2007            Frivillig Sjöräddarutbildning Introduktion, SSRS Piteå
2007            NärNatur Guide utbildning, Klimatambassadör, Svenska Naturskyddsföreningen, Uppsala
1995            Interpretation of Natural & Cultural resources, John Veverka och Hällefors centrum för Interpretation, Mötesplats
                    upplevelseindustrin i Hällefors
1999            Flow Learning, Joseph Cornell & Miljöskolan I Luleå, Luleå Kommun
1999            Project Wild Instructor, Yukon Renewable Resources, Whitehorse, Yukon
1998            Utbildad till Instruktör för Hjärt-Lung Räddning, Sv. Cardiologföreningen
1998            Utbildad till Instruktör för Förstahjälpen till barn, Sv. Cardiologföreningen
1998             Utbildad i Akutsjukvård av DOCTUM, Boden
1998-2002    Utbildad (Intro, steg1- 3) skidlärsrpedagogik och skidinstruktör alpint,  SPS & Friluftsfrämjandet
1996-2010    Utbildad (Intro, steg 1-3) skidlärarpedagogik och skidinstruktör telemark, SPS & Friluftsfrämjandet
1996             Multimedia utbildning, Hyperstudio, LIAB Läromedia, Uppsala
1995             Utbildad till strövtågsreseledare av TEMA Resor
1994-2010    Instruktörsutbildningar kursledarutbildningar MTB, långfördsskridsko, klättring, kajak, Äventyrsguide, Friluftsfrämjandet
1994             Utbildad till isklättrare vid Kebenekaise Alpina skola, STF
1994             Utbildad till alpin reseledare av STS vid Badgastain, Österrike
1992             Utbildad Fjälledare streg 1 av Friluftsfrämjandet och STF
1992             Utbildad första hjälpen vid St. John Ambulance, Ontario, Kanada
1992             Cerifierad ACUC Speciality Scuba Diver, Scuba Rescue Diver, Canada
1991             Certifierad PADI Advanced Open Water Diver, Antigua
1990             Certifierad PADI International Open Water Diver, Cairns, Australia
1990             Certifierad Bergsteiger från Alpinschule Dachstein, Österrike
1988             Certifierad Vindsurfare från Svenska Seglarförbundet, Uppsala
1086             Jägarexamen, teoretiskt prov
1985             Certifierad Ringmärkare vid Naturhistoriska Riksmuseet, Stockholm
1983             Basic programmering, Linné-Komvux
1976-1979    Kurser anordnade av Fältbiologerna och SNF inom: ornitologi, Botanik, Kryptogamer, Ekologi, Fladdermöss,
                      Våtmarker och Viltvatten.
1976-1985     Studiecirkeledare år Fältbiologerna och biologistudenter inom; Fanerogamer, Kryptogamer, Geologi, Entomologi

Priser och utmärkelser

2019              Medalj för trogen tjänst inom Staten, Luleå tekniska universitet
1991-1993     NSERC International Postdoc Felloship, Canada
1989               Anna-Greta och Holger Craffords Fond, Stockholm
1988              Lettersctedska Resetipendiet, Stockholm
1988              Kungl. O Hvitfeldska Stipendiet, Göteborg
1987              Wallenbergstiftelsen, Stockholm
1989              Stiftelsen Lars Hjertas Minnesfond, Stockholm
1987              Stiftelsen Lars Hjertas Minnesfond, Stockholm
1985               Allins Premium, V-Dala nation, Uppsala
1983-90         Erik Philip-Sörensens Stiftelse, Lund
1989              Uddenberg-Nordingska fonden, Kalmar
1987              Uddenberg-Nordingska fonden, Kalmar
1983              Uddenberg-Nordingska fonden, Kalmar
1982-85         Nibelii Stipendium, V-Dala Nation, Uppsala
1982              Herman Nyqvist Fond, Uppsala
1978              Dr. Harvigs Premium, Hallstahammar

Näringslivsverksamhet

2017-2019 Styrgrupp Leader-Projekt "Solanderleden" Piteå Unika
2015-2017  Styrgrupp för projektet Destinaiton Capacity Building DCB in Piteå, Desination Piteå och Swedish Lapland Visitors
                   Board
2014-2015  Styrgrupp för Leader projekt Solanderleden 2014-2015, Ledutveckling i Piteå under Destination Piteå
2014-2015   Arbetsgrupp för Kreativ skötselplan för Solanderleden, Piteå, Destination Piteå
2014-2015   Ansvarig för digital utveckling av upplevelser kring Solanderleden Piteå, för Destination Piteå             
2013-2014   Styrgrupp för projekt ”Solanderleden berättar”, Piteå Unika och LRF
2013-2014   Arbetsgrupp ”Solanderleden berättar”, Piteå Unika & LRF
2010            Hållit Workshop ”Is och Snöproduktion och Eventutveckling. Att bygga igloos som events. Piteå Winter week.
2009            Certifierad Naturens Bästa turistprodukter inom eget företag Guide Natura
2008-2011  Jurymedlem till Stora turismpriset, NUTEK/Tillväxtverket; RTS; Stiftelsen för Kunskapsfrämjande inom Turism
2007            Medverka i arbetsgrupp för FUNK i Piteå, Tillväxtprogram för upplevelseindustrin, KK-stiftelsen
2006-2010  Styrgruppen för Mötesplats Upplevelseindustrin i Piteå
2004-2006  Medlem i Tillväxtrådet för turism, upplevelse och handel, Piteå kommun
2002-2016  Aktivt verkat för samverkan av utbildningen i upplevelseproduktion med näring, institutioner och myndigheter med
                   anknytning till upplevelseindustrin, har däribland:
                  - utformat direktiv för samarbetsformer för student-företag i projektkurser
                   - initierat fadderföretag för studenter
                   - initierat "Think-tank" (tankesmedjor) av studenter och lärare i samverkan i näringslivet
2002-2008  Aktiv medverkande i Mötesplats Upplevelseindustrin i Piteå, MUIP, en KK-stiftelse nod för svensk upplevelseindustri       2002- 2008  Styrgruppen för M Mötesplats Upplevelseindustrin i Piteå, KK-stiftelsen
2000            Starta eget företag inom upplevelseindustrin/turism, Guide Natura.

Uppdrag inom akademin

2018          Expertgranskare av projektansökningar till Skogssällskapet
2015           Ledningsgrupp för KY-utbildning Upplevelseturism, Örebro Universitet
2009-2013  Koordinator för forskningsområdet Upplevelse, Turism, Fritid vid LTU
2007-2013  Valberedningen för Filosofiska Fakulteten, LTU              
2007-2010  Ledningsgrupp strategiska frågor, Inst, för musik och medier, LTU
2006-1010  Koordinator för LTU utvecklingsområde Upplevelse, Turism, Fritid, LTU
2006-2007  Ledningsgrupp för "Centrum för turism och upplevelseproduktion", LTU
2005-2006  Biträdande koordinator för utvecklingsområdet turism, upplevelse, fritid, FFN, LTU
2002-2018   Programkoordinator för Magister- och kandidatprogrammet i Upplevelseproduktion, LTU
2002-2004  AMC styrgrupp, Akademisk Mediecentrum, Musikhögskolan i Piteå, LTU
2002-2004  Ansvarig Branschråd för upplevelseproduktion, LTU       
2002-2004  Utbildningsråd, Akademisk Mediecentrum, Musikhögskolan i Piteå, LTU
2001           PMI Ledarskapsträning för ledare inom universitetet, grupp 3, LTU
1999-2002  Ledamot i internationaliseringsgruppen vid LTU
2000-2001  Arbetsgrupper för utveckling av "De nya Lärarutbildningen" vid LTU
1999-2002  Medverkat i Teknikens Hus "Fråga Forskare" via webben
1999           Arbetsgrupp: Utvecklande av lärande som universitetsämne. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, LTU
1999           Rekryteringsgrupp för ny Prefekt, Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik, LTU
1999           Arbetsgrupp: Remissvar LUK för Filosofisk fakultet. LTU
1999           Arbetsgrupp: Framtagande av attraktiva profiler för Filosofisk Fakultet. LTU
1999           Arbetsgrupp: Framtagande av Profilering av Pedagogutbildningarna. Inst. för pedagogik och ämnesdidaktik LTU
1987-1985  Förtroendepost "Dansvärd"  inom V-Dala studentnation (ca 6000 medlemmar) vid Uppsala Universitet
1984-1995  Dator- och datorsäkerhetsansvarig vid Inst. för genetik, Uppsala Universitet.
1984-1989  Ansvarig fördesign, inköp (Wallenbergstiftelsen) och underhåll av mobila laboratorium vid Inst. för genetik, Uppsala
                   Universitet

Övrig verksamhet

2017          Medverkat i BOKUN-studieresa till Island inom DCB Piteå, Destination Piteå
2017          Starta FB-grupp ”Håll Bottenvikens Skärgård Ren”
2017          Medverkan Klusterträff för fyra regionalfondsfinansierade projekt inom besöksnäring i Norrbotten och Västerbotten, 6
                   april, Skellefteå, European Minds
2016-2020 Uppdrag från Piteå Komun för Turbåtstrafik I Piteå Skärgård genom Piteå Båttaxi by Guide Natura
2012-2020 Ansvarar för skötsel och bokning av Piteå Uthyrningstrugor i skärgården (Vargön, Mellerstön, Stor-Räbben)
2011-2020 Båttaxi verksamhet i Piteå skärgård genom Piteå Båttaxi by Guide Natura
2007-2015 Frivillig sjöräddare och skeppare inom Svenska Sjöräddningssällskapet  , SSRS Piteå
2003-2020 Kajakuthyrning i Piteå genom Piteå Kajakcenter by Guide Natura, Certifierad Kanotcentral av Svenska Kanotförbundet
1994           Uppnått "En Svensk Klassiker" (Vasaloppet, Vätternrundan, Vansbrosim och Lidingöloppet under ett år)

1992           Grundare av UOAC, Uppsala Outing and Adventure Club förr studenter vid Uppsala Universitet
1988-          Dansvärd (ordnar danser och danskurser) V-Dala Nation, Uppslal Universitet
1986-19xx  Musiker och dansare  Uppsala Batukda
19xx-19xx  Dansare i "Alegria" samba-preformance grupp, Uppsala 

Adress: Lövgrundsvägen 93, 94141 Piteå
Besökadress: Studio Guide Natura, Renön, Piteå
Telefon: 070 6722109
contact (at) guide-natura.com